Wrzesień 2019
Liczba odwiedzin od dnia 07.02.2014: 189 809

31 lat za nami

Z pierwszym dzwonkiem roku szkolnego 2018/19 rozpoczęliśmy trzydziesty trzeci rok działalności szkoły. Mamy nadzieję, że będzie równie owocny jak poprzednie lata.

14 października 2016 roku w auli szkoły uroczyście obchodziliśmy 30 - lecie istnienia szkoły.

14 października 2011 roku w gościnnych murach sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury uroczyście świętowaliśmy  Jubileusz 25 -lecia szkoły.
Podczas uroczystej gali były chwile wspomnień o początkach szkoły. Przybliżył je poprzedni długoletni dyrektor Pan Józef Mikołajczyk. Przybyli na uroczystość goście oraz uczniowie szkoły mogli obejrzeć też prezentację multimedialną przedstawiającą najważniejsze wydarzenia i zmiany, jakie zaszły w szkole w ciągu tych lat. Dyrektor szkoły Pani Grażyna Chmielewska w swoim wystąpieniu przypomniała, że przez 25 lat mury szkoły opuściło 3003 absolwentów i podkreśliła codzienny wkład pracy każdego członka społeczności oraz wsparcie rodziców i przyjaciół szkoły. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów o dotychczasowej działalności szkoły i życzenia pomyślnego działania w kolejnych ćwierćwieczach.
Potem nadszedł czas na wręczenie nagród uczniom, którzy zwyciężyli w konkursach ogłoszonych przez dyrekcję szkoły dla uczczenia Jubileuszu.  Następnie dyrektor Grażyna Chmielewska wręczyła nagrody dyrektora wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły oraz podziękowania sponsorom i długoletnim współpracownikom szkoły.
Po części oficjalnej nadszedł czas na przyjemne świętowanie przy występach uzdolnionych uczniów. Nie zabrakło wspaniałych tekstów, żartów, piosenek, tańców oraz "wizyt" bohaterów książek K. Makuszyńskiego.

Nasza szkoła systematycznie pięknieje. Systematycznie malowane są pomieszczenia lekcyjne. Od września tego roku cieszymy się z piękniej, kolorowej elewacji, a przede wszystkim z nowych okien, docieplonych ścian i zmodernizowanego systemu ogrzewania.

Dzięki staraniom dyrekcji oraz wsparciu Organu Prowadzącego i Rady Rodziców mogliśmy świętować Jubileusz w odnowionej pięknej auli szkoły.
Cieszymy się też z tego, że w roku szkolnym 2018/2019 w szkole funkcjonują nowoczesne pracownie przedmiotowe: przyrodnicza, informatyczna, matematyczna, komputerowa, językowa wyposażone w nowoczesny sprzęt TIK, w tym monitory dotykowe i tablice interaktywne. Dzięki temu uczniowie mogą zgłębiać tajniki technologii informacyjnej i multimedialnej.

Dynamika rozwoju miasta, rozbudowujące się osiedla, powiększająca się liczba dzieci, zmusiła władze województwa, wówczas zielonogórskiego, Miasta i Gminy Świebodzin do wybudowania nowej placówki oświatowej. Na lokalizację wybrano Osiedle Łużyckie dynamicznie wówczas się rozwijające. Budowę rozpoczęto w maju 1984 r. Uroczystego wmurowania Aktu Erekcyjnego dokonano 1 września 1984 r. podczas Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego.

Budowa została ukończona w rekordowo krótkim czasie i już 1 września 1986 r. rozległ się pierwszy dzwonek w nowo otwartej szkole podstawowej. Było to możliwe dzięki Zielonogórskiemu Przedsiębiorstwu Budowlanemu "Nadodrze" zespół budów Świebodzin, którego pracownicy, znając trudne warunki, w których uczą się również ich dzieci, pracowali po godzinach, a nawet w wolne soboty. Dużą rolę w pracach wykończeniowych odegrał również przyszły dyrektor placówki pan Józef Mikołajczyk, przyczyniając się do szybszego ich zakończenia.

Szkoła Podstawowa nr 6 rozpoczęła swoją dydaktyczną działalność podczas Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 1986/1987 pod dwuosobowym kierownictwem:
mgr Józef Mikołajczyk – dyrektor szkoły,
mgr Ewa Wojciechowska – zastępca dyrektora,
Grono pedagogiczne liczyło 44 osoby.

Pierwszy dzwonek w roku szkolnym 1986/1987 powitało 827 uczniów w klasach I – VII i 75 w klasach zerowych. Z ogromną radością i zadowoleniem wkroczyły w nowy rok dzieci z Osiedla Łużyckiego, Państwowego Domu Dziecka w Świebodzinie oraz Lubinicka i Jezior. Witała je lśniąca nowością szkoła nr 6. Wprawdzie nie oddano do użytku sal gimnastycznych, zostały one wykończone nieco później, ale wszystkie 33 sale lekcyjne były gotowe do przyjęcia uczniów. Szkołę wyposażono również w kuchnię, ogromną stołówkę i bibliotekę.

Od pierwszej chwili wszyscy: pedagodzy i wychowankowie, poczuli się gospodarzami tej pięknej placówki. Z ogromnym zapałem przystąpiono do urządzania gabinetów, nie zrażając się wieloma trudnościami. Jasne i lśniące korytarze zatętniły gwarem przerywanym dzwonkami wzywającymi na zajęcia lekcyjne.
W kilku następnych latach liczba uczniów wzrosła prawie do 1200. Tak było do roku szkolnego 1999/2000, który w życiu każdej szkoły jest rokiem szczególnym. Całe szkolnictwo w Polsce wkroczyło w reformę oświatową. Powołano do życia gimnazja i nauka w szkole podstawowej trwa sześć lat.