Wrzesień 2019
Liczba odwiedzin od dnia 07.02.2014: 189 812

Patron

KORNEL MAKUSZYŃSKI (1884 – 1953) powieściopisarz, felietonista, krytyk teatralny, poeta, autor książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży, odznaczony licznymi nagrodami, urodził się w Stryju. Wiele lat swego życia spędził w Zakopanem, gdzie obecnie mieści się muzeum jego imienia. Był klasykiem humoreski i dowcipnego felietonu. Jego książki przesycone są ciepłem, optymizmem, życzliwością dla świata i ludzi oraz pełnym wdzięku humorem.
Najsłynniejsze utwory, skierowane przede wszystkim do młodego czytelnika, to: "O dwóch takich, co ukradli księżyc", "Przyjaciel wesołego diabła","Awantura o Basię", "Szaleństwa panny Ewy", "Panna z mokrą głową", "Szatan z siódmej klasy", a także opisane, w kilku księgach, przygody Koziołka Matołka i małpki Fiki – Miki. Te ostatnie, tworzone do spółki z grafikiem Marianem Walentynowiczem, były zresztą pierwszymi polskimi komiksami. Niemal wszystkie książki Makuszyńskiego trafiły na wielki ekran, łącznie z "Przygodami Koziołka Matołka".

Misja naszej szkoły brzmi: "Uczeń potrafi myśleć za siebie i działać samodzielnie – bo to jest jego życie. Potrafi myśleć i działać z innymi – bo żyje wśród innych".

O samodzielnym myśleniu i działaniu z innymi pisał Kornel Makuszyński. Marzył, aby dzieci były szczęśliwe i spełnione. Spotykał się z nimi w salach szkolnych, sanatoriach, podczas zawodów sportowych, jakie dla nich organizował, a także w listach, które tysiącami napływały do niego od młodych wielbicieli jego twórczości.

Był czas, kiedy o książkach tego pisarza trochę zapomniano. Nie na próżno jednak Melchior Wańkowicz wołał: "Wskrzeście Makuszyńskiego, który opowiada w swoich książkach o normalnym życiu normalnych, szczęśliwych ludzi". W dzisiejszym świecie, zdominowanym przez pieniądz i egoizm, w którym wszystko toczy się w zawrotnym tempie, każdemu, i dziecku, i dorosłemu, przyda się moment wytchnienia, spowolnienia czasu, przeniesienia się do krainy, w której najważniejsza jest miłość, uśmiech i przyjaźń –  wartości, bez których tak naprawdę nie da się żyć.

Uroczystości związane z nadaniem naszej szkole imienia Kornela Makuszyńskiego odbyły się w lutym 2006 roku.