Lipiec 2019
Liczba odwiedzin od dnia 07.02.2014: 184 422

< WSPÓŁPRACA Z POWIATOWYM ZESPOŁEM SZKÓŁ W ŚWIEBODZINIE
2019-04-03 17:56 Wiek: 104 days

Uczniowie szóstki poznają tajniki ochrony powietrza i efektywności energetycznej

W piątek, 29 marca 2019r., w Szkole Podstawowej nr 6 w Świebodzinie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Uczestniczyli w nim uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych.

Głównym punktem programu była prezentacja i pogadanka na temat niskiej emisji zanieczyszczeń, ochrony powietrza oraz efektywności energetycznej. Poruszane zagadnienia, choć ich nazwy dla naszych najmłodszych uczniów początkowo brzmiały poważnie i tajemniczo, okazały się nam bardzo bliskie i częściowo już znane. Spotkanie z doradcami z WFOSIGW było okazją do przypomnienia sobie sposobów ochrony powietrza oraz ściśle związanych z nimi działań zapobiegających chorobom układu oddechowego.

Ponadto przedstawione zostały korzyści, także ekonomiczne, jakie niesie ze sobą termomodernizacja budynków oraz wymiana sprzętu grzewczego na nowszy. Zalety takiego rozwiązania zostały omówione na przykładzie budynku naszej szkoły. Uczniowie podczas pogadanki usłyszeli także kilka ciekawostek, np. o alternatywnych źródłach energii, stosowanych coraz częściej w gospodarstwach domowych oraz produkcji przemysłowej. Dowiedzieli się także, że termin „niska emisja” nie wskazuje na małą ilość zanieczyszczeń dostających się do atmosfery, a dotyczy, wbrew nazwie, wysokości kominów (kominy niskie, do 40 metrów wysokości), z których szkodliwe pyły i gazy są emitowane. Proces ten stanowi duże zagrożenie jakości powietrza w Świebodzinie i okolicach. Stąd niezmiernie ważna jest dbałość o spalanie w naszych domostwach wyłącznie produktów do tego przeznaczonych i reagowanie na potencjalne przestępstwa środowiskowe naszych sąsiadów.

Spotkanie zostało podsumowane kilkoma pytaniami konkursowymi, a osoby które najszybciej poprawnie na nie odpowiedziały, otrzymały drobne upominki. Przekazana przez ekspertów wiedza pozwoli uczniom naszej szkoły z większą świadomością zmagać się z wyzwaniami ochrony środowiska, które jest naszym wspólnym dobrem.