Liczba odwiedzin od dnia 07.02.2014: 161 495

< #Sukces - III miejsce dla uczennicy z NASZEJ SZKOŁY!
2018-11-27 21:53 Wiek: 21 days

Warsztaty naukowe w podstawówce!? Jasne, że tak!

27 listopada 2018 roku zapisany zostanie na kartach historii Szkoły Podstawowej nr 6, jako pierwsze w historii warsztaty naukowe dla naszych uczniów. W wyniku podpisanego w maju porozumienia pomiędzy naszą szkołą a Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego, nasi uczniowie mogą uczestniczyć w warsztatach naukowych organizowanych przez lubuską uczelnię wyższą.

O istocie a także randze takich spotkań mogła przekonać się we wtorek pierwsza grupa uczniów z klas VI A oraz VI B.

Uczniowie pod dowództwem Pana Michała Dalidowicza, Pań Katarzyny Walkowiak oraz Krystyny Giecołd uczestniczyli w zorganizowanym przez Uniwersytet Zielonogórski cyklu warsztatowym.

Po powitaniu przez Prof. Roberta Skobelskiego, dyrektora Instytutu Historii, odbył się wykład poświęcony  setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dr  Łukasz Janeczek doskonale zarysował główne problemy związane z procesem odzyskiwania niepodległości a także tworzenia państwowości polskiej od podstaw. Zwrócił uwagę, że wielu ówczesnych  polityków musiało porzucić własne interesy, by ad majorem Polonia gloriam walczyć o Polskę.

Po fascynującym wykładzie cała grupa podzieliła się na dwie mniejsze, i tak odpowiednio klasa VI A udała się na warsztaty do Archiwum Państwowego a klasa VI B została na miejscu, by uczestniczyć w warsztatach  zorganizowanych przez pracowników biblioteki  uniwersyteckiej.

Archiwum Państwowe  w Zielonej Górze jest jednym z najnowocześniejszych archiwów w Polsce. Posiada zasób archiwalny rzędu niemalże 7 km. Młodzi adepci nauki mieli okazję zapoznać się z kilkoma dokumentami, tzw. perełkami archiwalnymi, o których z pasją i zaangażowaniem opowiadała Pani Beata Grelewicz. Mogli zobaczyć najstarsze dokumenty pochodzące  jeszcze ze średniowiecza! Dowiedzieli się jaka jest różnica pomiędzy dokumentem  pergaminowym oraz papierowym a także mogli podziwiać majestatyczne dokumenty wydawane i sygnowane przez królów polskich Stefana Batorego, Jana Kazimierza czy Kazimierza Wielkiego.

W tym czasie druga grupa uczestniczyła w warsztatach w bibliotece. Jest to jedna z najnowocześniejszych bibliotek uniwersyteckich w kraju a jej zasoby książkowe sięgają niemalże dwóch milionów egzemplarzy! Tutaj uczniowie nauczyli się jak samemu wypożyczyć czy oddać książkę, korzystając z systemu teleinformatycznego, jaki zainstalowany jest w bibliotece. Ponadto skorzystali z mediateki – działu bibliotecznego, który  zajmuje się gromadzeniem, udostępnianiem  i badaniem wszystkiego co związane jest z muzyką  - począwszy od nut, książek, czasopism na płytach winylowych, kompaktowych, taśmach i kastach kończąc.  Następnie uczniowie udali się na ostatnie piętro, gdzie czekały na nich najstarsze egzemplarze książkowe, pochodzące jeszcze  z XVI wieku. Wszyscy  mogli zmierzyć się z odczytaniem takiej księgi. Zmierzyć, bowiem pismo to wykorzystuje zupełnie inny alfabet, niż ten, który używany jest dzisiaj.

Całość naukowych warsztatów wydaje się być nowym otwarciem, nową jakością we współpracy instytucji szkolnych i naukowych. Tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy gościć w tak zacnych jednostkach naukowych, jakimi są Uniwersytet Zielonogórski, Biblioteka Uniwersytecka oraz Archiwum Państwowe w  Zielonej Górze.

A co na ten temat mieli do powiedzenia uczniowie?

Natalia Zdanowicz VIB: „Najbardziej podobała mi się biblioteka. Pani wypożyczała książkę i wkładało się taką kartę, a potem wkładało się książkę do maszyny. I potem był napis, że książka nie jest już na naszym koncie. To  mi się najbardziej podobało.”

Marcin Kondritz VIA: „Najbardziej podobała mi się Mediateka. Dla mnie tam było najciekawiej. Podobały mi się te stare płyty wykonawców. Winylowe. Oraz ten magnetofon na płyty. Pierwszy raz taki widziałem.”

Sebastian Nowicki VIB: „Najbardziej podobały mi się te papiery archiwalne. Ponieważ są stare
i bardzo  ładne pismo mieli ci królowie i pisarze. Ale też mi się podobała biblioteka. Było ta bardzo dużo książek i była bardzo  nowoczesna.”

Agnieszka Malinowska VIA: „ Na Uniwersytecie najbardziej podobała mi się biblioteka, ponieważ mieli też stare księgi. Bardzo ładne było pismo. A ja w ogóle lubię takie stare rzeczy.”

Jakub Turzański VIB: „ Najbardziej podobała mi się biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Głównie urządzenia elektroniczne oraz wielki zbiór książek. Poleciłbym taki wyjazd każdemu. I sam chciałbym tam jeszcze wrócić.”

zapraszamy do obejrzenia fotorelacji>>